Kvalitní mechanický invalidní vozík s odolným odlehčeným rámem, který se dá snadno složit a díky tomu lze s vozíkem i snadno cestovat autem nebo ho skladovat. Díky omyvatelnému čalounění je vhodný jak do interiéru tak i do exteriéru.
Vozíky pro invalidy jsou běžně využívány hendikepovanými osobami a osobami, které mají problémy s pohybem. Invalidní vozík je každodenním pomocníkem při přesunu u těchto osob, které jsou na něj mnohdy odkázány. Vozíky pro invalidy jsou k sehnání v různých verzích. Nejběžnější jsou mechanické invalidní vozíky, které jsou poháněny samotným uživatelem, nebo jeho doprovodem, existují však také elektrické vozíky vybavené elektromotorem a bateriemi, které se ovládají páčkami či joystickem. V tomto článku se budeme věnovat mechanickým vozíkům, protože právě na ně se tento web specializuje.
Invalidní vozíky mechanické jsou cenově dostupnější. Repasované se dají pořídit už za cenu kolem 3 300 Kč. Nové obvykle stojí i více než 15 000 Kč. Ve výjimečných případech se dají pořídit za cenu kolem 10 000 Kč. Při výběru invalidního vozíku je dobré dbát na to, aby byl odlehčený. Jeho váha se pak pohybuje mezi 15 kg až 20 kg. V porovnání s ocelovými vozíky se s těmi odlehčenými mnohem lépe jezdí, lépe se s nimi manipuluje a jejich převoz automobilem je také snadnější. Obvyklou výbavou a funkcemi, které byste měli u vozíku chtít, jsou rychloupínací kola, skládací rám, parkovací brzdy, odklopné područky a odklopné odnímatelné podnože. Nemusíte se bát, že si za tyto věci budete muset připlatit. Spolehlivý obchodník vám nabídne vozík, který je má již v základu a jeho cena dle šíře sedu se bude pohybovat od již výše zmíněných 3 300 Kč. První co běžného člověka napadne, když slyší „invalidní vozík“ je vozík, který sám uživatel pohání pomocí svých rukou. Uchopí obruče na zadních kolech a jejich tlačením vpřed či vzad vozík uvádí do pohybu. Tento typ invalidních vozíku je někdy opatřen i brzdami pro doprovod. To znamená, že jsou na zadních madlech, pomocí kterých doprovázející osoba tlačí vozík, umístěny páčky jejich prostřednictvím lze vozík zabrzdit, nebo přibržďovat například v kopci. Také existují takzvané transportní invalidní vozíky. Ty nemají velká zadní kola, pomocí kterých by je mohl sedící uživatel ovládat. Všechna jejich kolečka jsou malá. Tyto vozíky jsou určeny pouze pro převoz (transport) doprovázející osobou. Bývají využívány zejména ve zdravotnických zařízeních.