Kvalitní mechanický invalidní vozík s odolným odlehčeným rámem, který se dá snadno složit a díky tomu lze s vozíkem i snadno cestovat autem nebo ho skladovat. Díky omyvatelnému čalounění je vhodný jak do interiéru tak i do exteriéru.
Mechanické invalidní vozíky jsou významní pomocníci, kteří dokáží hendikepovaným osobám značně ulehčit každodenní činnosti. V současné době jsou téměř neodmyslitelnou pomůckou, která pomáhá mnohým lidem s pohybovými obtížemi bez rozdílu věku a pohlaví. Za dobu své existence invalidní vozíky prodělaly řadu změn, které reflektovaly potřeby většího komfortu i praktičnosti. Mechanické vozíky můžeme rozdělit na standardní, odlehčené, polohovací, aktivní a transportní.
Nejznámější a nejčastěji používané jsou standardní mechanické invalidní vozíky, které mají malá přední kolečka a velká zadní kola s obručemi, pomocí kterých je uživatel sám pohání. Tyto invalidní vozíky mají vzadu za opěradlem madla, která umožňují doprovázející osobě vozík tlačit. Tato madla někdy bývají opatřena brzdami pro doprovod. Obvyklými funkcemi těchto vozíků jsou odklopné loketní opěrky (područky) a odklopné podnože. Područky i podnože lze obvykle také zcela odejmout. Některé vozíky mají skládací rám. Díky němu je možné vozík složit tak, aby nezabíral moc místa a aby se lépe přenášel a převážel. Složení probíhá zatažením za sedadlo směrem vzhůru. Zabere to tedy jen vteřinu či dvě.
Různé typy vozíků se mezi sebou liší svou hmotností. To je dáno materiálem, ze kterého jsou vyrobena. Dříve hojně využívané ocelové vozíky přestávají splňovat požadavky na komfortní užívání kvůli své vysoké hmotnosti, proto se dnes do popředí dostávají odlehčené invalidní vozíky. Ty jsou vyráběny například z duralu, nebo jiných slitin hliníku. Splňují požadavky nejen na vyšší komfort při užívání, ale i na vysokou nosnost a dlouhou životnost. Protože je jejich hmotnost nízká, uživatelům se s nimi lépe jezdí a manévruje. Nízkou hmotnost ocení i pře převozu automobilem. Jako doporučení se hodí zmínit, že při výběru invalidního vozíku byste se určitě měli zaměřit právě na odlehčené modely. Jízda na nich je komfortnější a méně náročná a zároveň se jejich cena pohybuje na velmi přijatelných hodnotách. Repasované kusy se záruku se dají pořídit i za cenu nižší než 3 500 Kč.
Mezi méně využívané typy patří polohovací, aktivní a transportní invalidní vozíky. Polohovací invalidní vozíky jsou vybaveny komponenty, které je možné polohovat. Jedná se například o polohovatelnou zádovou opěrku, opěrku hlavy, nebo polohovatelné podnože. Tento typ vozíků je obvykle méně cenově dostupný. Aktivní invalidní vozíky jsou speciálně navrženy tak, aby se na nich dalo sportovat. Klient by si je měl vybírat přímo na míru dle své výšky a dalších potřeb. Transportní invalidní vozíky jsou využívány převážně ve zdravotnických a pečovatelských zařízeních. Uživatel je nemůže sám pohánět. Poháněny jsou výhradně doprovázející osobou, která je tlačí při převozu pacienta.